Zapach kusi i przyciąga

Ludzkie zmysły są bardzo aktywne i podatne na rozmaite bodźce. Dlatego przy omawianiu tematu kosmetyków nie sposób pominąć tych ściśle związanych z zapachem. Mowa przede wszystkim o perfumach oraz dezodorantach. Są powszechnie sprzedawane i łatwo je kupić w wielu sklepach – nie tylko w drogeriach, ale również w marketach i dyskontach. Obok najbardziej znanych marek istnieje też mnóstwo pobocznych, które z reguły cechują się mniejszą intensywnością i trwałością. Nie ma jednak w tej mierze żelaznych zasad – czasami stosunkowo nieznany i niedrogi perfum może długo utrzymywać się na ciele.

Błędem popełnianym przez część konsumentów jest mylenie wody perfumowanej z perfumami. Pierwsze są bardziej rozcieńczone, zwykle nie zawierają alkoholu i mają bardziej funkcję odświeżającą. Sprawdzają się też bardzo dobrze przy nadawaniu miłej woni odzieży. Perfum to silnie skoncentrowany preparat, zawierający uzyskane drogą destylacji lub ekstrakcji aromaty. W najlepszych wyrobach pochodzą one wprost z natury – głównie z roślin.

Dezodorant również może być perfumowany – pachnie wtedy ładniej i jest trwalszy. Spryskujemy nim najczęściej pachy. Niektóre posiadają właściwości przeciw poceniu, wtedy określa się je mianem antyperspirantów. Ich wadą jest to, iż często brudzą ubrania, zawierają bowiem talk lub podobne doń substancje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *